Dominika Senteši | Aj vy patríte k tým, ktorí nemajú z čoho odkladať peniaze?
530
post-template-default,single,single-post,postid-530,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
 

Aj vy patríte k tým, ktorí nemajú z čoho odkladať peniaze?

Aj vy patríte k tým, ktorí nemajú z čoho odkladať peniaze?

Dôvod, prečo ľudia nesporia je, že nezískali návyk pravidelne odkladať peniaze, utrácajú zbytočne, majú dlhy alebo nízky plat. Nevytvárajú si tak peňažnú rezervu do budúcnosti. Pri šetrení je veľmi dôležité odkladať peniaze pravidelne a dlhodobo, aj keď menšiu sumu peňazí. Väčšinou sa stáva ľuďom, ktorí nemajú z čoho šetriť peniaze, že na to doplatia. Vďaka tomu, že nerozmýšľajú dopredu.

Peňažný problém má riešenie, len je dôležité spoznať, kde je problém a následne porozmýšľať nad jeho riešením.

Poďme si to rozobrať a zistiť, či by sa predsa len nedalo niečo ušetriť!

Nepožičiavate si náhodou zbytočne?

Požičiavať si peniaze na spotrebné veci za vysoké úroky nie je príliš rozumné. Namiesto toho by sa dalo na danú vec aj nasporiť. Mesačná splátka úveru môže byť čiastka na sporenie, ktorá by prispela k získaniu toho, čo „potrebujem“ . Skôr než si zoberiem úver, si vypočítam ako mi to bude vychádzať so splácaním. Treba počítať aj s tým, že môže nastať nepriaznivá finančná situácia. Položím si otázku, či aj napriek tomu dokážem ďalej splácať alebo ma to nejako ohrozí? Dostať sa do dlhov je nepríjemný kolotoč a ťažko z neho vyviaznuť.

„Mať finančnú slobodu si vyžaduje disciplínu!“

Zarábate málo alebo len zbytočne utrácate?

Pokiaľ zarábate málo je len jedna cesta – a to hľadať spôsob ako zarábať viac. Vzdelávajte sa v tom, čo Vás baví; študujte, hľadajte informácie a spôsoby, ako by sa dalo zarobiť viac – motivujte sa! Každému z nás ide niečo iné. Mnohí si to ani neuvedomujú, lebo sa naučili ignorovať „vlastné ja“ porozmýšľajte vy, čo by ste chceli robiť. Niekedy je potrebné to v sebe objaviť. Treba sa sústrediť, robte niečo navyše … vďaka tomu nájdete spôsob, ako viac zarobiť.

„Buď sa stanete pánmi Vášho osudu, alebo obeťou!“

Kontrolujete si vaše výdavky, či zbytočne neutrácate?

Bez poznania základných princípov finančnej gramotnosti, nikdy nezískate finančnú slobodu. Základom je poznať vaše príjmy a výdavky. Nesťažujte sa na vládu, okolie a podobne. Nikto vašu situáciu za Vás nevyrieši, začnite od seba! Zodpovednosť za svoje peniaze vezmite do vlastných rúk!

„Nikdy nemíňajte peniaze na to, na čo nemáte!“

Finančne gramotní ľudia vedia zabezpečiť seba a rodinu, vyhýbajú sa nepotrebným dlhom, vedia hospodáriť s peniazmi a ochrániť ich.

Sporia, investujú, dodržiavajú svoj dopredu stanovený rozpočet a pracujú na tom, aby si zvýšili svoje príjmy.

Ako ste na tom vy?

Ak chcete patriť medzi finančne gramotných ľudí mám pre Vás päť stratégií správneho investovania.

Zarábať peniaze je veľmi dôležité, ale tiež je dôležité si svoje investície chrániť a investovať tam, kde je väčší potenciál zarobiť. Investovať môže každý, kto má voľné finančné prostriedky a je ochotný vzdať sa ich na určitý čas s cieľom, aby sa mu zhodnotili.

1.Tip:

Investičné príležitosti treba posudzovať podľa toho, čo chcem dosiahnuť.

Prvoradým krokom je zistenie potrebnej výšky finančnej rezervy. Aký typ investora som? konzervatívny – uprednostňujem bezpečnosť pred výnosom; alebo uprednostňujem skôr dynamickú investíciu – vyšší výnos, ktorý je spojený aj s vyšším rizikom. Je zásadné vedieť, čo od investície očakávam. Kedy chcem, aby sa mi investícia vrátila? Čím vyšší výnos očakávam od investície, tým vyššie riziko podstupujem a likvidita – schopnosť premeniť aktíva na peniaze klesá. Ak však mám likvidné prostriedky, podstupujem veľmi nízke riziko a klesá aj výnosnosť investície.

2.Tip:

Bez stratégie nemôže nič fungovať – toto by malo byť jasne nadefinované.

Nie je rozumné zainvestovať takú sumu, ktorá by mi chýbala. Mala by to byť čiastka, ktorú nebudem hneď potrebovať. Neočakávam, že hneď v prvom roku zarobím. Na investíciu treba pozerať z dlhodobého horizontu. Dostatočné trvanie investície a správna investičná stratégia sú základom, aby sa s väčšou pravdepodobnosťou naplnili očakávania investora.

3.Tip:

Majte vždy finančnú rezervu

Zábezpeku vytvorenú na financovanie neočakávaných, ale aj plánovaných výdavkov. Vytvára sa spravidla vo výške 6-násobku mesačných výdavkov alebo príjmov domácnosti. Predstavuje istotu zdroja financií v prípade nepredvídateľnej nepriaznivej situácie, je prevenciou pred existenčnými problémami.

Krátkodobá rezerva – rýchlo dostupné peniaze, ku ktorým budete mať prístup každý deň v prípade potreby, napr. na práčku, dovolenku, auto

Strednodobá rezerva – 5 až 10 rokov, napr. na splnenie Vašich cieľov. Ak neviete, na čo budete peniaze potrebovať o 5 alebo 10 rokov, nevadí, vždy je lepšie nemať cieľ a mať peniaze, ako mať cieľ a peniaze nemať alebo si požičiavať od banky za vysoké úroky.

Dlhodobá rezerva – 10 a viac rokov, napr. na dofinancovanie bývania, dôchodok, vyplatenie existujúcich úverov. Pri zhodnocovaní sa posudzuje riziko investície, výnos z vkladu a likvidita.

4.Tip:

Ako si rozdeliť výplatu, aby Vám rozpočet fungoval

10%……..finančná rezerva

20%……..dlhodobé sporenie na dôchodok + poistenie

30%……..splátky úverov

40%……..na bežný chod rodiny

Všetko záleží na Vašich prioritách. Ochrániť si ego výhovorkou, že „nie je na to“ dokáže každý. Vy si ale kvôli výhovorkám nenechajte kaziť finančnú slobodu. Naplnenie vlastných snov je len vaša zodpovednosť. Nezabúdajte, že môžete mať všetko, za čo ste ochotní urobiť viac ako si momentálne myslíte, resp. za čo ste ochotní zabojovať.

5.Tip:

Peniaze je dobré umiestňovať rôzne

Pri investovaní je dôležité diverzifikovať, teda rozkladať riziko v čase, nemať všetky peniaze na jednom mieste. Je potrebné rozložiť investičné portfólio a znížiť riziko straty investície. Možnosť uložiť peniaze, napríklad na:

Bežný bankový účet, sporiaci účet – sa oplatí pre krátkodobú rezervu vzhľadom na nízke úročenie;

Akcie, dlhopisy, podielové fondy – sa používajú pre strednodobú až dlhodobú rezervu je tu potenciál dosiahnuť vyšších výnosov.

„Kto chce dosiahnuť finančnú nezávislosť, vyhľadáva príležitosti!“

 

Ak chcete mať vaše investície kvalitne nastavené, poraďte sa pred začatím so svojím finančným sprostredkovateľom.

Na ceste k finančnej slobode Vám pomôžu rady finančného odborníka.