Dominika Senteši | Otázky a moje odpovede o financiách, ktoré môžu pomôcť aj vám
603
post-template-default,single,single-post,postid-603,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
 

Otázky a moje odpovede o financiách, ktoré môžu pomôcť aj vám

Otázky a moje odpovede o financiách, ktoré môžu pomôcť aj vám

V praxi sa často stretávam s otázkami od redaktorov rôznych portálov, ktorým ako odborníčka na financie odpovedám a vyjadrujem moje názory. Rozhodla som sa, že niektoré najviac zaujímavé zhrniem a vytvorím krátky článok.

OTÁZKA: Vy ako finančný agent ako nastavujete finančné portfólio u klienta ktorý si ide brať hypotéku a je zamestnanec, SZČO, alebo konateľ v s.r.o. Robíte rozdiely, ak áno, aké, v čom sú rozdiely? Ako celkovo pomáhate, celé finančné plánovanie, analýza, nastavenie.

ODPOVEĎ: Finančné portfólio pri hypotékach nastavujem u každého klienta individuálne. Vždy ide hlavne o zmysluplné nastavenie poistného a sporiaceho produktu na mieru a prispôsobenie sa klientovej situácii, na základe jeho potrieb, príjmov a výdavkov. Či už ide o zamestnanca, živnostníka alebo konateľa s.r.o. . Pri hypotéke je potrebné zo strany klienta rátať s nákladmi spojenými s vybavením hypotéky, to je poskytnutie úveru, znalecký posudok, kataster a s nákladmi na uzatvorenie produktov súvisiacich s hypotékou, to znamená hlavne tvorba finančnej rezervy, ktorú možno použiť na predčasné splatenie hypotéky a poistenie schopnosti splácať úver by malo byť súčasťou každej hypotéky, aby bol klient zabezpečený v prípade nepriaznivej situácie v živote.

Sporiaci program nastavujem podľa želaní klienta, akú finančnú rezervu si chce vytvoriť do budúcna, za aký čas by chcel predčasne vyplatiť hypotéku. Čím vyššiu sumu je ochotný investovať, tým skôr sa dokáže hypotéky zbaviť a ušetriť na preplatenosti.

U podnikateľa s.r.o. by som dodala, že nejde o hypotéku, ale o podnikateľský úver s kratšou splatnosťou, lineárnym splácaním a s individuálnou úrokovou sadzbou. Finančné portfólio takisto nastavujem podľa jeho potrieb, príjmov a výdavkov.

Minimálne poistenie nastavujem na výdavky, optimálne poistenie nastavujem na príjmy klienta. Rozdiel je v nastavení poistnej ochrany. Pri poistení nastavujem poistné sumy pre samostatne zárobkovo činné osoby a pre konateľov s.r.o. vyššie, napríklad kritické choroby, trvalé následky úrazu, denné odškodné počas nevyhnutného liečenia úrazu, práceneschopnosť. Toto sú dôležité pripoistenia pre dorovnanie rozdielu medzi príjmom a dávkou zo Sociálnej poisťovne.

OTÁZKA: Odporúčali by ste v aktuálnej dobe kúpu novej nehnuteľnosti, alebo je lepšie počkať?

ODPOVEĎ: Ak si chce niekto kúpiť nehnuteľnosť a bývať v nej, je na to ideálny čas. Ceny nehnuteľností stúpli, ale zato sú lacné hypotéky. Keby ľudia mali čakať, možno sa dočkajú nižších cien nehnuteľností, ale zároveň už nemusia získať také výhodné hypotéky, ako sú dnes.

OTÁZKA: Na Slovenskom trhu sú stovky možností ako investovať do fondov. Čo by mali byť prvé kroky investora, ako sa v nich zorientovať?

ODPOVEĎ: Každý by chcel dosiahnuť vysoké výnosy, niesť riziko je však ochotný už len málokto. Preto je zásadné vedieť, čo od investície očakávam ( ako by mal vyzerať môj ideálny sporiaci plán, aké skúsenosti s investovaním mám ). Uprednostňujem bezpečnosť pred výnosom? Alebo uprednostňujem skôr dynamickú investíciu – vyšší výnos, ktorý je spojený aj s vyšším rizikom? Na ako dlho chcem finančné prostriedky investovať? Prvoradé je odpovedať si na tieto otázky a na základe toho tvoriť investičnú stratégiu podľa potrieb a predstáv investora. Čím dlhší je investičný horizont, tým rizikovejšie je možné investovať. Investovanie na kratšie obdobie by malo byť konzervatívnejšie. Takisto pravidelná disciplinovaná forma investovania dokáže zamedziť riziku straty.

OTÁZKA: Aké stratégie možno uplatniť pri investovaní do fondov a ktorú považujete za najvhodnejšiu?

ODPOVEĎ: Bez stratégie nemôže nič fungovať, toto by malo byť jasne nadefinované. Nie je rozumné zainvestovať takú sumu, ktorá by mi chýbala. Mala by to byť čiastka, ktorú nebudem hneď potrebovať. Neočakávam, že hneď v prvom roku zarobím. Na investíciu treba pozerať z dlhodobého horizontu. Dostatočné trvanie investície a správna investičná stratégia sú základom, aby sa s väčšou pravdepodobnosťou naplnili očakávania investora. Pri investovaní je dôležité rozkladať riziko v čase, nemať všetky peniaze na jednom mieste, v jednom fonde. Každý fond má svoju stratégiu, svoje zameranie a na základe tohto sa dá vytvoriť správna investičná stratégia.

OTÁZKA: Čomu by sa mali klienti z vašej skúsenosti vyvarovať?

ODPOVEĎ: Klienti by sa mali vyvarovať nedodržaniu stratégie, prehnanej konzervatívnosti, no zároveň vidine vysokého a rýchleho zisku. Mali by dodržať odporúčaný investičný horizont. A nezabúdať, že minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov.

Verím, že vám článok pomôže v rozhodovaní sa. Budem rada, ak budete článok zdieľať alebo sa podelíte so svojimi názormi v komentároch.